Ustawienie stawki za wypełnienie ankiety to kluczowa kwestia, która wymaga wzięcia pod uwagę kilku czynników. W Answeo oferujemy naszym użytkownikom pełną kontrolę nad wydatkami oraz możliwość samodzielnej “wyceny” odpowiedzi do swojej ankiety. Niemniej jednak nasz serwis działa na zasadach wolnego rynku – a co za tym idzie, ustalając stawkę za wypełnienie musimy liczyć się z tym jak wpłynie ona na popyt na naszą ankietę. Aby ułatwić naszym badaczom zadanie, postanowiliśmy zawrzeć w tym artykule kilka wskazówek dotyczących dobierania stawki za wypełnienie.

Dlaczego warto ustalić godziwą stawkę

Tak jak już wspomnieliśmy wyżej, Answeo działa na zasadach wolnego rynku. Wobec tego im wyższą stawkę ustalimy, tym większe prawdopodobieństwo, że nasza ankieta przyciągnie wielu respondentów. Mechanizm ten potęguje również fakt, że w Answeo najbardziej opłacalne ankiety wyświetlają się respondentom jako pierwsze. Ustalenie godziwej stawki pełni więc rolę gwarancji – płacąc uczciwie za pracę respondentów możemy mieć pewność, że szybko zbierzemy liczne odpowiedzi.

Korzyści płynące z ustalenia wyższej stawki nie ograniczają się jednak wyłącznie do większego popytu. Płacąc godziwą stawkę dajesz również respondentom do zrozumienia, że cenisz ich wysiłek oraz dajesz im większą motywację do tego, by poświęcić Twojej ankiecie należytą uwagę. 

Czym się kierować?

Jaka stawka jest godziwa? Niestety, uniwersalna odpowiedź na to pytanie nie istnieje  – to ile powinniśmy zapłacić za odpowiedź zależy od wielu różnych czynników. Co więc należy brać pod uwagę chcąc ustalić uczciwą stawkę?

Po pierwsze powinniśmy zastanowić się nad charakterystyką naszej ankiety. W tym celu najlepiej zadać sobie kilka pytań:

  • Ile czasu zajmie respondentowi wypełnienie ankiety? 
  • Jak skomplikowany jest nasz kwestionariusz? 
  • Jak duża jest pula potencjalnych respondentów w serwisie?
  • Ile mamy pytań kwalifikujących?

Jeśli wypełnienie naszej ankiety zajmuje dużo czasu oraz wysiłku, powinniśmy wynagrodzić to odpowiednio wysoką stawką. Ponadto musimy mieć na uwadze podaż respondentów dla naszej ankiety – przy restrykcyjnych cechach demograficznych lub wielu pytaniach kwalifikujących warto jest ustawić atrakcyjną stawkę, która przyciągnie uwagę większej liczby chętnych.

Dodatkowo dobrze jest mieć również ogólne rozeznanie w poziomie płac w kraju respondenta, aby wiedzieć jaka stawka może być dla niego atrakcyjna i wynagrodzi jego wysiłek.

Dalsze wskazówki

Wszystkich użytkowników zainteresowanych prowadzeniem własnych badań ankietowych w naszym serwisie zapraszamy do przeczytania jednego z naszych poprzednich artykułów, który skupia się na tym temacie. Polecamy również zapoznanie się z naszym Poradnikiem Badacza, zawierającym cenne wskazówki dla wszystkich stawiających swoje pierwsze kroki w Answeo.

Jeśli chcesz zawsze być na bieżąco i w pierwszej kolejności dowiadywać się o najnowszych artykułach, wpisach na blogu, oraz funkcjonalnościach Answeo, śledź nas na Facebooku oraz Twitterze.

Do zobaczenia w Answeo!