Serwis Answeo oferuje badaczom pełen wachlarz narzędzi, które w szybki i przystępny sposób pozwolą sprecyzować pulę i profil respondentów, dla których przeznaczona jest dana ankieta.

Choć niektóre z nich będą znane doświadczonym badaczom, to dla użytkowników stawiających swoje pierwsze kroki w badaniach panelowych mogą stanowić nowość. Ten artykuł ma na celu rozjaśnienie wszelkich wątpliwości dotyczących pytań kwalifikujących oraz wyjaśnienie jak z nich skorzystać przy wstawianiu ankiety w Answeo.

Czym są pytania kwalifikujące?

Pytania kwalifikujące to nic innego jak pytania, które w zależności od odpowiedzi kwalifikują bądź dyskwalifikują potencjalnych respondentów z udziału w badaniu ankietowym. Są kolejnym po ustaleniu cech demograficznych krokiem w precyzowaniu profilu respondenta. W przeciwieństwie do pytań demograficznych, badacze mają pełną dowolność tworząc pytania kwalifikujące. Dzięki temu mogą stworzyć pytania idealnie dopasowane do zakresu, tematyki oraz potrzeb własnego badania.

Rodzaje pytań kwalifikujących

W Answeo nasi użytkownicy mają do wyboru trzy rodzaje pytań kwalifikujących typu screen-out: pytania pojedynczne, wielokrotne kwalifikujące oraz wielokrotne odrzucające. Pytania pojedyncze to pytania jednokrotnego wyboru, które dopuszczają respondenta do ankiety tylko i wyłącznie pod warunkiem, że zaznaczył on odpowiedź kwalifikującą. Pytania wielokrotne to pytania wielokrotnego wyboru – w ich przypadku zaznaczenie przynajmniej jednej odpowiedzi kwalifikującej (lub dyskwalifikującej w przypadku pytań odrzucających) dopuszcza (odrzuca) potencjalnego respondenta.

Dodawanie pytań kwalifikujących w Answeo

Możliwość określenia pytań kwalifikujących jest dostępna w momencie wstawiania ankiety. Po określeniu cech demograficznych naszych respondentów w zakładce Uczestnicy przechodzimy do zakładki Screen Out. Aby dodać nowe pytanie kwalifikujące, klikamy przycisk Dodaj pytanie, a następnie wybieramy typ pytania, z którego chcemy skorzystać. W dostępnych polach tekstowych wpisujemy treść pytania oraz możliwych odpowiedzi. Mamy tutaj pełną dowolność – należy jednak pamiętać by konstruować pytania w taki sposób, aby respondenci nie mogli zgadnąć które odpowiedzi ich zakwalifikują. W przypadku pytań wielokrotnego wyboru możemy również określić minimalną oraz maksymalną liczbę wybranych odpowiedzi.

1)

2)

3)

Dalsze wskazówki

Wszystkich użytkowników zainteresowanych prowadzeniem własnych badań ankietowych w naszym serwisie zapraszamy do przeczytania jednego z naszych poprzednich artykułów, który skupia się na tym temacie. Polecamy również zapoznanie się z naszym Poradnikiem Badacza, zawierającym cenne wskazówki dla badaczy stawiających swoje pierwsze kroki w Answeo.

Jeśli chcesz zawsze być na bieżąco i w pierwszej kolejności dowiadywać się o najnowszych artykułach, wpisach na blogu, oraz funkcjonalnościach Answeo, śledź nas na Facebooku oraz Twitterze.

Do zobaczenia w Answeo!