Ponieważ w Answeo zależy nam na wysokiej jakości udostępnianych ankiet, nasi respondenci zawsze mają możliwość zgłoszenia problemów z ankietą w trakcie jej wypełniania. W połączeniu z możliwością oceny oraz komentowania ankiet, zapewnia to najwyższą jakość ankiet wyświetlanych naszym respondentom. Istnieje wiele powodów dla których ankieta może zostać zgłoszona – główne z nich to błędy w działaniu ankiety lub jej kompletny brak, a także brak linku potwierdzającego, potrzebnego respondentom do uzyskania zapłaty. Istnieje również jeden dodatkowy rodzaj błędu, który zostaje zgłoszony w sytuacji gdy zamiast ankiety respondent zastaje coś innego – na przykład reklamę. 

Co dzieje się z naszą ankietą po zgłoszeniu

Wszyscy badacze w naszym serwisie mogą odetchnąć z ulgą – w momencie zgłoszenia problemów z ankietą, Answeo automatycznie generuje i wysyła na nasz adres mailowy wiadomość informującą nas o tym, która z naszych ankiet została zgłoszona oraz jaki był powód zgłoszenia. Dzięki temu nasi użytkownicy mogą od razu zareagować na jakiekolwiek zgłoszenia. 

W chwili gdy użytkownik Answeo zgłasza problem z naszą ankietą, zostaje ona wstrzymana. Oznacza to, że do czasu rozwiązania problemu i jej ponownej aktywacji nie będzie ona wyświetlana ani dostępna dla naszych respondentów. Dlatego ważne jest, by jak najszybciej reagować na wszelkie zgłaszane błędy – dzięki temu bez zbędnych opóźnień będziemy mogli przywrócić naszą ankietę i kontynuować zbieranie odpowiedzi.

Ktoś zgłosił moją ankietę – co teraz? 

Po otrzymaniu na maila informacji o zgłoszeniu powinniśmy oczywiście w pierwszej kolejności udać się do samej ankiety. Następnie musimy podjąć stosowne działania, w zależności od rodzaju błędu jaki został zgłoszony (informacja o nim znajduje się w tym samym mailu). 

Jeśli otrzymaliśmy informację o braku linku potwierdzającego w naszej ankiecie, rozwiązanie jest proste. Wystarczy, że skopiujemy unikalny link potwierdzający wygenerowany przez system Answeo specjalnie dla naszej ankiety i wkleimy go na ostatniej stronie naszego kwestionariusza – tak, by respondent mógł z niego skorzystać by potwierdzić ukończenie odpowiedzi.

Następny typ zgłaszanego błędu – “to nie jest ankieta” – zazwyczaj wynika z umyślnego wstawienia czegoś, co ankietą nie jest (np. reklamy). Jeśli jednak wiemy, że dodawaliśmy ankietę, najprawdopodobniej wynika on z podania błędnego linku dostępu do ankiety. Aby go naprawić należy wejść w panel edycji badania w Answeo i sprawdzić link do ankiety. 

Ostatni typ błędu nie ma niestety prostego rozwiązania. Jeśli zgłoszono nam, że ankiety nie ma lub nie działa, to musimy sprawdzić zarówno link dostępu do ankiety jak i sam kwestionariusz, w poszukiwaniu błędów uniemożliwiających respondentom jej wypełnienie. 

Jak zapobiegać

Jeśli już udało nam się rozwiązać błędy zgłoszone w naszej ankiecie (lub nie otrzymaliśmy jeszcze żadnych zgłoszeń), warto jest mieć na uwadze kilka kroków, które możemy podjąć by zapobiegać im na przyszłość:

  1. Sprawdź swój oryginalny kwestionariusz. Pierwszym krokiem jest upewnienie się, że nasza oryginalna ankieta działa poprawnie zanim dodamy ją do serwisu Answeo. Należy wyłapać wszelkie problemy, które mogą uniemożliwić respondentom jej wypełnienie (np. niejasne komunikaty błędu). 
  2. Upewnij się, że wkleiłeś poprawny link dostępu. Gdy mamy już pewność, że nasza ankieta działa poprawnie, następnym krokiem jest sprawdzenie, czy wkleiliśmy poprawny link dostępu przy dodawaniu jej do Answeo. W tym celu w panelu edycji badania w Answeo przy polu na link znajduje się przycisk podglądu, z którego możemy skorzystać.
  3. Zadbaj o to, by specjalny link potwierdzający znalazł się na końcu Twojej ankiety. Za każdym razem, gdy dodajesz w Answeo nowy kwestionariusz, nasz system generuje dla niego unikalny link potwierdzający. To dzięki niemu respondent jest w stanie potwierdzić ukończenie odpowiedzi oraz otrzymać za nią wynagrodzenie. Przed aktywacją badania musisz więc umieścić go na końcu swojego kwestionariusza oraz upewnić się, że będzie on widoczny dla respondenta (ale dopiero po ukończeniu odpowiedzi).

Dalsze wskazówki

Wszystkich użytkowników zainteresowanych prowadzeniem własnych badań ankietowych w naszym serwisie zapraszamy do przeczytania jednego z naszych poprzednich artykułów, który skupia się na tym temacie. Polecamy również zapoznanie się z naszym Poradnikiem Badacza, zawierającym cenne wskazówki dla badaczy stawiających swoje pierwsze kroki w Answeo.

Jeśli chcesz zawsze być na bieżąco i w pierwszej kolejności dowiadywać się o najnowszych artykułach, wpisach na blogu, oraz funkcjonalnościach Answeo, śledź nas na Facebooku oraz Twitterze.

Do zobaczenia w Answeo!